Kas spordipanustamist saab võrrelda investeerimisega?

Hasartmängud ja aju

Spordipanustamine tekitab hea tunde. Levinud arvamuse kohaselt on see seotud võimalusega võita raha, kuid tegelik põhjus seisneb hoopiski naudingut põhjustava kemikaali, dopamiini, vallandumises ajus. 

Uuringud on näidanud, et kuigi esimene dopamiinitaseme tõus langeb enamasti kokku esimese võiduga, piisab edaspidi samasuguse heaolutunde saavutamiseks ka lihtsalt panuse tegemisest. See on üks põhjustest, miks inimesed jätkavad spordiennustuste tegemist isegi siis, kui nad kaotavad ning ühtlasi hasartmängusõltuvuse tekkimise peamine tegur.

Kontrolli omamise illusioon

Kuigi spordikihlvedude võlu ei seisne üksnes rahas, ei saa raha võitmise võimaluse olulisust siiski alahinnata.

Inimestele meeldib spordile panustada, sest nad usuvad, et oskavad riske õigesti hinnata. Võistlejate kohta info kogumine, võiduvõimaluste väljaarvestamine ning selle põhjal panuste tegemine tekitab tunde, et miski ei saa valesti minna. Kontroll kõige toimuva üle oleks justkui inimese enda käes.

Sellegipoolest selgub kiiresti, et võita on palju raskem, kui algselt tundub. Isegi “edukad” spordiennustajad võidavad keskmiselt vaid 55 protsenti oma panustest ja seda hoolimata kõigist statistilistest arvutustest ning Exceli tabelitest. 

See ei tähenda, et spordi kihlvedudega ei peaks tegelema. Spordisündmustele panustamine muudab võistluse jälgimise veelgi põnevamaks ning kuni seda tehakse lõbu pärast ning kõikidest riskidest teadlikult, on see lihtsalt meelelahutus.

Kas spordipanustamist saab võrrelda investeerimisega? 

Investeerimine, mida tavaliselt seostatakse aktsiate, võlakirjade ja kinnisvaraga, seisneb kapitali paigutamises eesmärgiga teenida pikaajalist tulu. Investorid kasutavad oma finantseesmärkide saavutamiseks erinevaid strateegiaid ning juhinduvad oma otsustes fundamentaalanalüüsist, tehnilisest analüüsist ja turu-uuringutest.

Spordiennustused seevastu keerlevad spordisündmuste tulemuste ennustamise ümber eesmärgiga teenida lühiajalist kasumit. Ennustajad hindavad kihlveokontorite pakutavaid koefitsiente, analüüsivad sportlaste statistikat ja võtavad panuste tegemisel arvesse erinevaid muutujaid nagu näiteks vigastused, ilmastikutingimused ja varasemad tulemused. 

Kuigi nii investeerimine kui ka spordipanustamine nõuavad otsuste tegemiseks eelnevat infokogumist ning analüüsi, on neil kahel tegevusel olulisi erinevusi. Üks peamine erinevus seisneb ajahorisondis. Investeerimine hõlmab tavaliselt pikemaajalist perspektiivi, kus investorid hoiavad varasid kuid, aastaid või isegi aastakümneid, samal ajal kui spordiennustused on pigem lühiajalised. 

Teine erinevus on tulemuste prognoositavus. Kui investeerimist mõjutavad sellised tegurid nagu majandustrendid, ettevõtte tulemused ja turutingimused, mida saab mingil määral analüüsida ja prognoosida, siis sporditulemused on oma olemuselt ettearvamatud, kuna neid mõjutavad sellised muutujad nagu sportlaste vorm, meeskonna dünaamika ja ilmastikutingimused.

Rahalisest seisukohast on vast kõige olulisemaks erinevuseks aga see, mis juhtub algse investeeringuga. Börsil investeerides võib aktsiate ebasoodsa liikumise tõttu vara väärtus küll väheneda, kuid see ei kao päriselt käest. Spordipanustamises pole vale otsuse korral aga võimalik mitte midagi panustatud summast tagasi saada. 

Kokkuvõttes võib öelda, et kuigi spordipanustamisel ning investeerimisel võib olla mõningaid ühiseid jooni (eelkõige selles, mis puudutab eeltööd ja analüüsi), on tegemist siiski oma olemuselt väga erinevate ettevõtmistega ning nende erinevuste mõistmine on on oluline oma käitumise adekvaatseks kujundamiseks. Spordipanustamisse ei peaks suhtuma kui raha teenimise võimalusse. See jäägu meelelahutuseks, kus mängus pole sentigi rohkem, kui ollakse valmis kaotama.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

See veebisait kasutab küpsiseid, et tagada veebisaidil parim kogemus.